Araba Satılınca HGS Ne Olacak?

Boğaz köprülerinden ve Otoyol gişelerinden otomatik bir şekilde geçiş sağlayan HGS, gişelerde uzun kuyrukların oluşmasına engel oluyor. HGS alan araçların daha sonradan satışının yapılması durumunda bazı yasal prosedürler uygulanır. Araba satılınca HGS ne olacak diye soran kişilere, bu yasal süreçlerden bahsedebiliriz. HGS cihazına başvuru yaptığınız zaman kimlik ile satın alma işlemi yapılır. Yani HGS cihazı kişiye özel verilir. HGS aldığınız aracı sattığınız zaman, aracın yeni sahibi bu cihazı hiçbir şekilde kullanamıyor. Aracı satan kişinin HGS’yi arabasından sökerek iptal etmesi gerekiyor. İptal işlemini yapmasanız bile belirli bir süre sonra HGS’niz iptal olacaktır. Aracı yeni satın alan kişi ise kendi kimliğiyle başvuru yaparak kendine özel bir HGS almalıdır.

HGS Nasıl Alınır?

HGS cihazının resmi olarak satışının yapıldığı belirli merkezler vardır. Türkiye’nin her yerindeki PTT şubeleri üzerinden bu cihazı alabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankalara başvurarak da HGS satın alabilirsiniz. Başvuru esnasında araç ruhsatı ve nüfus cüzdanının olması yeterlidir. Satın alacağınız HGS cihazı, aracın sınıfına göre ücretlendirilir. Bu ücretler 30 TL ile 80 TL arasında değişecektir.

HGS Satın Almak Zorunlu mu?

Yasal olarak her araçta bir HGS bulunması zorunludur. Aracında bu cihaz olmayan kişilerin Boğaz köprülerinden ve Otoyol gişelerinden yaptığı geçişler ihlalli kabul edilir. Elbette bu geçiş alanlarını kullanmadığınız sürece HGS kullanımı şart olmayacaktır. Ancak ana geçiş istikametindeki Otoyollarda bu sistemi kullanmanız mecburidir. Aksi durumda plaka üzerine belirli bir miktarda ceza yazılır.

HGS Nasıl Doldurulur?

Satın aldığınız HGS’nin bitmesi durumunda geçişler için tekrardan dolum yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden e-devlet sistemine bağlanarak HGS hesap bilgilerinizi ve limitinizi görüntüleyebilirsiniz. Dolum işlemleri için doğrudan PTT şubelerine başvurabilirsiniz. Ancak anlaşmalı bankalardan HGS satın alan kişilerin bu işlemi yapmasına gerek yoktur. Müşterisi olduğunuz bankadan bir HGS aldığınız zaman, kredi kartınız ya da banka kartınız üzerinden otomatik işlem yapılır. Yani bir anlamda otomatik ödeme talimatı vermiş olursunuz. HGS limiti dolduğu anda otomatik olarak gerekli yükleme işlemi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz HGS Veren Bankalar başlıklı makalemizde HGS, HGS kartları ve Ücretsiz HGS veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir