HGS 10 Haneli Numara

Köprü ve otoyol geçişlerinde HGS’nin kullanılmaya başlanması ile birlikte daha hızlı bir geçiş imkanı sunulmuştur. Daha önceden uygulanan Kartlı Geçiş Sistemi, gişelerde belirli bir kuyruk oluşmasına neden oluyor. Şu an aktif olan OGS ve HGS geçişleri, daha kolay bir geçiş sağlıyor. HGS ile geçişler, etiket sistemiyle yapıldığı için daha çok tercih görüyor. Satın aldığınız HGS etiketinin üzerinde 10 haneli bir numara yer alıyor. HGS 10 haneli numara üzerinden gişelerdeki tüm okuma işlemleri yapılır. Yani esas önemli nokta, cihazların bu numarayı okumasıdır. Cihazlar bu numarayı okumadıktan sonra ihlalli geçiş yapmış sayılırsınız. Bu nedenle HGS etiketini yapıştırırken bu numaranın yıpranmamasına özen gösterin.

HGS Nereden Alınabilir?

HGS etiketini satın almak için başvuru yapabileceğiniz birçok farklı merkez bulunuyor. Öncelikle Türkiye’nin her yerindeki PTT şubeleri üzerinden HGS başvurusu yapabilirsiniz. Bununla beraber HGS etiketini satma konusunda yetkilendirilen bazı bankalar ve akaryakıt istasyonları vardır. Bu noktalardan da HGS başvurularını iletebilirsiniz.

HGS Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekiyor?

PTT şubeleri ya da anlaşmalı banka ve akaryakıt istasyonlarından HGS başvurusu yapan kişilerin belirli evrakları teslim etmesi gerekiyor. Öncelikle başvuruyu yapan kişiden kimlik fotokopisi teslim alınır. Buna ek olarak aracın ruhsatının bir fotokopisini de teslim etmeniz gerekiyor. Bu iki belgeyi başvuru merkezine verdiğiniz zaman HGS başvurunuz başarıyla alınır.

HGS Nasıl Kullanılır?

Kartlı sistemlerden daha farklı bir yapıda olan HGS, etiket şeklinde üretilen bir geçiş sistemidir. Başvuruyu tamamladığınız zaman sizlere yapışkanlı bir HGS etiketi verilecektir. Bu etiketi aracın ön cam kısmına yapıştırdığınız zaman tüm geçişleri otomatik olarak yapabilirsiniz. Ancak bu etiketi ön cam haricinde başka bir yere yapıştırmanız durumunda, ihlalli geçiş yapmış olabilirsiniz. Tavsiye edilen nokta, aracın ön camının orta kısımlarıdır. Ön camı ortalayacak şekilde HGS etiketini yapıştırdığınız zaman, gişelerdeki cihazlar başarıyla okuma işlemini yapacaktır. Aldığınız HGS, yapışkanlı sistemde olduğu için söküp takma işlemlerini yapmanız sakıncalı olabilir. Zira bu etiketi kafanıza göre söktüğünüz zaman, tekrardan aynı yerine takma konusunda sıkıntı yaşanıyor.

Bir önceki yazımız olan Araba Satılınca HGS Ne Olacak? başlıklı makalemizde Araba Satılınca HGS Ne Olacak?, HGS ve HGS limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir