HGS Affı

Otoyol ve köprülerden HGS kartı ile her gün binlerce sürücü geçiş yapmaktadır. Bu geçişler sırasında yaşanan aksaklıklar ve problemler nedeniyle geçiş ihlali yapılabiliyor. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığı zaman, geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza alma ihtimali bulunmaktadır. Şayet geçiş ihlali yapmış iseniz ve hgs affı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız HGS ceza affı uygulamasından faydalanabilirsiniz.

HGS Ceza Affı Hakkında

HGS ceza affınızın ortadan kalkması için, 1 hafta içerisinde geçiş ihlali yapılan gişeye gidip abone olmanız durumunda ceza ortadan kalkacaktır. Ayrıca HGS ceza affı ve geçiş ihlalleri affı için 01.10.2014 tarihinde meclisin onayladığı torba yasa ile geçiş ihlalleri cezasına af gelmiştir. Bunun yanında geçiş ihlali yaparak aldığınız cezayı 15 gün içerisinde ödediğiniz takdirde alınan ceza üzerinden %25 indirim uygulaması bulunmaktadır.

HGS Ceza Sorgulama İşlemleri

HGS geçiş ihlali yaptığınız halde HGS affı için ilgili gişeye gidip abonelik işlemini gerçekleştirmediyseniz HGS cezanız mevcut olacaktır. Bunun yanında abone iseniz ve yine de cezanızın silinip silinmediği ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi yaparak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. HGS ceza sorgulama işlemi, online olarak şu şekilde yapılmaktadır; ilk olarak bu sisteme ulaşabilmeniz için verilen bağlantı sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada karşınıza çıkacak olan ekranda, yapmanız gereken çok basit adımlar olacaktır. Aracınıza ait plaka numaranızı doğru bir biçimde girerek, daha sonra harf ve rakamlardan meydana gelen güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir. Ardından ‘sorgula’ sekmesine tıklayarak size ait bir cezanızın olup olmadığını öğrenebilmeniz mümkün olmaktadır. Bunun yanında online olarak HGS bakiye sorgulama işleminizi, hem PTT müşteri hizmetlerinden hem de e-Devlet resmi internet sayfası üzerinden yapabilmeniz mümkün. Online PTT hizmetlerinden faydalanabilmeniz için yapmanız gereken öncelikli işlem, siteye girerek üyelik oluşturmanızdır. Daha sonrasında üyelik esnasında girdiğiniz e-mail adresini ve yine üyelik sırasında oluşturulan şifrenizi ve son olarak rakam ve sayılardan oluşmuş olan güvenlik kodunu da girerek giriş yaptığınız zaman, ne kadar miktarda bakiyenizin olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HGS 10 Haneli Numara başlıklı makalemizde HGS 10 Haneli Numara, HGS başvurusu ve HGS etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir