Hgs Aynı Kişi Adına Plaka Değişimi

Araçların köprü, otoban gişeleri ve bütün ücretli yollardan, içerisine yüklenen para sayesinde köprü veya yol bedelinin ödenerek geçişi sağlayan bir etiket olan ve açılımı hızlı geçiş sistemi olan HGS, kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Almış olduğunuz HGS etiketine 5 TL si etiket bedeli olmak üzere en az 30 TL yüklemeniz gerekmektedir. HGS etiketinizi aracınızın ön camına, dikiz aynasının üstüne yapıştırarak kullanabilirsiniz. Etiketi aldığınız aracınızı ilerde sattığınız zaman ise şuanda HGS plaka değişimi olmadığından, HGS aynı kişi adına plaka değişimi yapmanız mümkün değildir.

HGS Etiketi Nereden ve Nasıl Alınır

HGS etiketleri tüm merkez PTT ve otoban gişe girişlerinde bulunan PTT işyerlerinden araç ruhsatı, araç sahibinin kimliği ve ehliyeti ile alınabilmektedir. HGS başvurusu yaptığınızda herhangi bir bekleme söz konusu olmaksızın, etiketinizi kısa bir süre içerisinde alabilirsiniz. PTT işyerlerinin yanı sıra bütün bankalardan da HGS etiketlerini temin etmeniz mümkündür. Bankalardan aldığınız HGS etiketlerinde, bankalara vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile etiketi ücretsiz olarak da alabilirsiniz.

Araç Satıldığında veya Yeni Araç Alındığında HGS Değişimi

Üzerinde HGS etiketi bulunan aracınızı sattığınız zaman, aynı etiketi yeni alacağınız araçta kullanamayacağınız için aracınızı satmadan önce cama yapıştırdığınız etiketinizi sökmeniz ve iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aracınızı sattıktan sonra etiketinizi sökmemeniz ve iptal etmemeniz halinde HGS kullanımı devam edecek ve etiket bakiyesi tükendiğinde tarafınıza HGS cezaları gelecektir. Mağdur olmamak adına aracınızı sattığınız gün HGS etiketinizi bir an önce iptal ettirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Kimliğiniz ile HGS etiketinizi almış olduğunuz PTT veya bankalara giderek iptal ettirebilir, 30 gün sonra HGS etiketinizin içerisinde kalan paranızı alabilirsiniz. Aynı şekilde yeni araç aldığınızda da, satın almış olduğunuz kişinin HGS etiketini iptal ettirmiş olması gerekmektedir. Aksi halde aynı plakaya birden fazla HGS etiketi alınamadığından, eski araç sahibine ait HGS etiketini kullanacaksınız ve bakiyesi bittiğinde cezai duruma düşeceksiniz. Yeni aracınızı aldığınızda eski HGS iptal edildiği an ruhsat, kimlik ve ehliyetiniz ile yeni HGS etiketinizi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan HGS Affı başlıklı makalemizde HGS Affı, HGS geçiş ihlali ve HGS kaçak geçiş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir