HGS Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılacak

Hgs başvurusu gerçekleştirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Arabanızın ruhsatı ve kimliğiniz ile beraber bir PTT şubesine giderek ya da bankalar üzerinden hgs başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Nedir?

Hgs sistemi çıkmadan önce araba kullanan insanlar otoban gişelerinde ücret ödemek için uzun sıralar halinde bekleyerek günlük hayatından birçok zamanı buraya ayırmaktaydı. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hgs sistemi getirilerek bu uzun kuyrukların, zaman israfının önüne geçilmiş oldu. Arabanıza takılan bir etiket sayesinde, içerisine bakiye aktarımı sağlayarak bu otobanlardan hızlı bir şekilde geçiş sağlayabilirsiniz. Bu etikete de Hgs denmektedir.

Hgs den önce Kartlı Geçiş anlamına gelen Kgs sistemi bulunmaktaydı. Bu sistem sona erdikten sonra daha kullanışlı ve pratik olan Hgs hayatımıza girdi. Hgs başvurusunda bulunduktan sonra bir kart alıyorsunuz ki bu karta etiket deniyor, arabanıza yapıştırdıktan sonra artık kullanıma başlayabilirsiniz.

HGS Başvurunuzu Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

Bu başlık altında hgs başvurusu nasıl ve nereden yapılacak onu belirtelim. Öncelik olarak e-devlet üzerinde şu an kullandığınız plakaya tanımlı bir hgs olup olmadığını taratmanız gerekmektedir. Bunun için T.C. kimlik numaranızı yazarak taratmanız da gerekmektedir aynı zamanda. Hgs etiketinizi size yakın olan bir PTT şubesinden, sizden istenilen evraklar ile beraber giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ya da otoban gişelerinin yanında bulunan şubelerden de başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilir ve kullanıma başlayabilirsiniz. PTT üzerinden eğer başvuru yapmak isterseniz yanınızda kimliğiniz ve araç ruhsatınız olması yeterli hale gelecektir. PTT bunun için sizden 5 TL gibi bir ücret isteyecek ve başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirecektir. Hgs aldıktan sonra hgs ye belli bir miktar bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Bakiyeniz olmadığı veya bittiği durumda gişelerden geçişte kaçak geçiş olarak algılanacak ve Karayolları Genel Müdürlüğünden uyarı gelecektir.

HGS Başvurusu Bankalar Üzerinden Nasıl Gerçekleştirilir?

Hgs başvurunuzu sadece PTT üzerinden veya otobanlardaki şubelerden değil, bankalar aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.Size yakın olan bir banka şubesi ile görüşebilir ve aynı şekilde kimliğiniz ve ruhsatınız ile beraber gitmeniz yeterli olacaktır. Bazı bankalar şubeye gerek görmeden bu hizmeti çağrı merkezi aracılığı ile veya internet bankacılığı ile vermektedir. Belli bir tutar etiket bedeli alarak ve bu HGS’yi hesaba veya kredi kartınıza bağlayarak da limitiniz düştüğü zaman otomatik olarak hgs yüklenmesi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS Etiketimdeki Bakiyemi Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizde HGS, hgs etiketleri ve Hgs müşteri hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir