HGS Cama Yapıştırmadan Kullanılabilir mi?

HGS cihazlarını satın alan kişiler, bu cihazı aracın ön kısmına yapıştırır. Cihazların üretimi, ön cama yapışabilecek şekilde yapılır. HGS cama yapıştırmadan kullanılabilir mi? diyenler için bu cihazın farklı şekilde kullanılamadığını net bir dille söylemek gerekir. Gişelerden geçtiğiniz esnada, makinelerin HGS cihazını başarılı bir şekilde okuması gerekiyor. Manyetik sistemde HGS cihazının, bu makinenin görüntü alanında olması gerekiyor. Yani HGS cihazınız başka bir yerde olduğu zaman okunamaz. Bu durumda kaçak geçiş yapmış olursunuz

HGS Nereye Takılır?

HGS cihazının üretimi kart şeklinde yapılmaz. Etiket olarak üretilen bu cihaz, yapışkanlı olarak aracın ön camına yapıştırılmalı. Bu etiketi aracın iç kısmından, ön cama doğru yapıştırabilirsiniz. HGS etiketi aracın ön camında olduğu sürece rahatlıkla okunabilir. Sağ ve sol tarafa doğru olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak gişelerdeki HGS okuma cihazlarının yerine göre en garanti sistem HGS’yi ön camın tam ortasına yapıştırmak olacaktır. Ayrıca kullanılan HGS’nin daha sonradan sökülüp takılması da doğru değildir. Zira yapışkanlı sistem olduğu için bir kez söktükten sonra ikinci seferde cama tam olarak yapışmayacaktır. Ön camda herhangi bir değişiklik olduğu zamanlarda ise HGS etiketini değiştirmeniz gerekebilir.

HGS Etiketi Okunmazsa Ne Olur?

Köprü ve Otoyollardan geçiş işlemleri sırasında HGS etiketinin okunmaması, ihlalli geçişe girer. HGS etiketine sahip olmanız, bu durumu hiçbir şekilde engellemez. Geçiş esnasında bu etiket okunmadığı sürece geçişler kaçak yapılmış olur. Bu nedenle belirli bir ceza ödemek zorunda kalırsınız.

HGS Nasıl Satın Alınır?

Gişelerde bekleme yapmadan otomatik bir şekilde geçiş yapmak isteyen kişiler, HGS etiketi alabiliyor. Etiketin satın işlemleri tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan yapılabiliyor. Satın alma işlemi sırasında araç ruhsatının ve kişinin nüfus suretinin olması yeterlidir. Gerekli ücreti ödediğiniz zaman kısa sürede HGS etiketiniz sizlere verilir. Daha sonradan limitiniz dolduğu zaman tekrardan başvuru yaparak dolum yapabilirsiniz. Aldığınız etiketi aracınızın ön camına takarak kullanabilirsiniz. Ayrıca HGS borç ve hesap sorgulama işlemleri için doğrudan e-devlet sistemine giriş yapmanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan HGS Ceza Sorgulama Plakadan başlıklı makalemizde HGS, HGS Ceza Sorgulama Plakadan ve hgs sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir