Hgs Ceza Sorgulama 2017

Hgs ceza sorgulama 2017 HGS bakiyelerini sorgulama ya da HGS cezalarının nasıl ödenmesi gerektiğini merak eden araç sahipleri için hayata geçirilen teknolojik sistemin adıdır. Araç sahiplerinin bu sisteme bakiye yüklemeleri, araçlarına ait cezai işlemlerin uygulanıp uygulanmadığını, uygulanmış ise miktarının ne kadar olduğunu rahatlıkla öğrenmelerini sağlamaktadır.

HGS Bakiye Sorgulama

HGS bakiye sorgulama için dört farklı seçenekten yararlanılabilmektedir. Büyük kolaylıklar sağlayan ve bakiye sorgulamayı tek bir noktada kilitlemeyen bu seçeneklerden ilki E-Devlet ile yapılan sorgulamadır. İkincisi bankalar kanalıyla sorgulama, üçüncüsü PTT kanalıyla sorgulama ve son olarak mobil telefonlar ile sorgulama yapılabilmektedir. Telefonla sorgulama seçeneğini tercih edenler için 444 1 778 numaralı telefon hattının aranması yeterlidir. E-Devlet kanalıyla bakiye sorgulaması yapmak isteyenler, sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kısmından PTT bağlantısına girmeleri gerekmektedir. Bu kısımda bulunan hızlı geçiş sistemi sorgulama bağlantısı sayesinde, bakiyelerin sorgulanması mümkündür. Bir diğer seçenek olan bankalar yoluyla öğrenme de ise, bankaların şubeleri, mobil uygulamaları ya da müşteri temsilcileri ile öğrenilebilmektedir. Dördüncü seçenek olan PTT’ den sorgulama yapmak isteyenlerin de, PTT resmi internet sitesine giriş yaparak, HGS bakiye sorgulama bağlantısını açmaları ve kim numarası, aracın plakası, vergi numarası, pasaport numarası gibi bilgilerden herhangi biri ile sorgulama yapmaları mümkündür. HGS bakiye yüklemek isteyenlerin de PTT şubeleri veya bankalar kanalıya yükleme yapabilmeleri de artık çok kolaydır.

HGS Ceza Sorgulama

HGS bakiyesi olmayan ve geçişi ihlalinde bulunan araç sürücüleri için belirli miktarlarda ceza kesilir. Bu cezalar e-devlet sistemi ile PTT internet sitesi üzerinden sorgulanabilir. Ceza durumunu PTT kanalıyla sorgulamak isteyenlerin, PTT Genel Müdürlüğü sitesindeki menülerde bulunan ” hızlı geçiş bilgileri sorgulama ” butonu üzerinden ceza sorgulamaların rahatlıkla yapılabildiği görülür. Bunun dışında e-devlet üzerinde ceza sorgulaması yapmak isteyenlerin de sisteme giriş yaparak e-hizmetler bağlantı kısmından sorgulama yapmaları mümkündür.

HGS Kartının Farklı Araçlarda Kullanımı

HGS kartı, yalnızca bir plakaya tanımlı ve tek hesap üzeri ücretlendirme yapan bir sistem kartıdır. Bu nedenle HGS kartının farklı araçlarda kullanılması mümkün olmamaktadır. Araçlarını saçmak isteyen sürücülerin mutlaka, PTT şubelerine giderek HGS kartını iptal ettirmeleri gerekmektedir. İptal edilen kartta eğer bakiye var ise, mevcut bakiye yeni çıkarılacak karta otomatik olarak aktarılabilir.

Bir önceki yazımız olan HGS Cama Yapıştırmadan Kullanılabilir mi? başlıklı makalemizde HGS, HGS borç ve HGS Cama Yapıştırmadan Kullanılabilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir