Hgs Ceza Sorgulama İsimden

HGS sisteminin kullanıma girmesinin ardından köprü ve otoyollardaki trafik sorununa önemli katkı yaptığı görülüyor. Hgs sistemine uymayan sürücülere ise ceza işlemi uygulanıyor. Uygulanan ceza miktarı sabit olmamakla birlikte geçiş ihlalinin yapıldığı güzergâh ve bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Hgs ceza sorgulama isimden yapılmak istendiği zaman PTT’nin HGS için oluşturduğu özel sayfanın veya Turkiye.gov.tr adlı adresin kullanılması gerekiyor. Ceza sorgulama için PTT’nin websitesinde yer alan özel sayfa üzerinden kullanıcı bilgileri kullanılarak giriş yapılmasının ardından ilgili bölümün seçilmesi yeterli oluyor. HGS ceza sorgulamasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için sürücülerin HGS ceza sorgulama sayfasını zaman zaman ziyaret etmeleri gerekiyor. HGS ceza sorgulamasında sürücülerin dikkat etmesi gereken hususların başında cezaların zamanında ödenmesi geliyor. Konu ile ilgili yapılan istatistiklere göre sürücülere kesilen cezaların en önemli unsurları arasında zamanında ödenmeyen cezalar ile ilgili faizler ve toplam ceza tutarları bulunuyor. Bu nedenle cezaların zamanında ödenmesi konusunda sürücülerin gerekli hassasiyeti göstermesi de büyük önem taşıyor.

Hgs Borç Sorgulama

Sürücülerin yaptıkları geçiş ihlalleri nedeni ile uygulanan cezai işlemin ardından ödenmesi gereken toplam ceza tutarının HGS borç sorgulama ile öğrenilmesi mümkün oluyor. Ancak sürücülerin ceza ödemelerini cezanın kendilerine tebliğ edildiği tarihten sonraki 15 gün içinde ödemeleri durumunda yüzde 25 indirimden faydalanabildikleri biliniyor. Buradaki indirim oranının geçiş ücreti üzerinden uygulanmıyor. Yapılan indirim geçiş ihlali nedeni ile uygulanan ceza tutarının üzerinden uygulandığı ortaya çıkıyor. HGS borç sorgulama işlemi PTT’nin HGS sorgulama sayfası üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile de yapılabiliyor. E-vatandaş sistemi üzerinden de HGS borç sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Hgs Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama

HGS sistemi, sürücülerin yasadışı yollarla ücretli otoyol ve köprülerden geçmesini önlüyor. HGS etiketine sahip olmayan sürücülerin kaçak geçiş ihlali yapmaları durumunda gişe etrafında bulunan kameralar, tespit edilen araç plakasına cezai işlem uyguluyor. Sürücülerin isteyerek veya istemeyerek yaptıkları kaçak geçiş ihlali ile ilgili ayrıntılı bilgiye ise HGS kaçak geçiş ihlali sorgulama sistemi üzerinden kolaylıkla ulaşabildikleri görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Hgs Aynı Kişi Adına Plaka Değişimi başlıklı makalemizde HGS, HGS aynı kişi adına plaka değişimi ve HGS etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir