HGS Ceza Sorgulama Plakadan

Köprü veya otoyollarda hgs sistemi ile geçiş yapmayan araç sürücüleri için cezai işlem uygulanmaktadır. Geçiş ücretini ödemeyen sürücüler için 15 gün süre verilmektedir, bu süre zarfında ödeme yapmayan araç sürücülerine ceza işlemi uygulanmaktadır. Geçiş ihlalinin yapıldığı bölge ve güzergâha göre bu miktar değişiklik göstermektedir. Ödeme yapılmadığı sürece bu miktar sürekli olarak artış göstermektedir. HGS ceza sorgulama plakadan yapılabilmektedir. Bunun için PTT’nin oluşturduğu hgs özel sayfasına bakabilir veya e-devlet üzerinden giriş yaparak ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Sayfalarda bulunan yere plaka numarasını girmeniz yeterli olacaktır. Çıkan sayfada geçiş ihlallerini sorgulayarak ceza olu olmadığını öğrenebilirsiniz. Plaka numarasını girerek Avrasya, kara yolları, kuzey Marmara sorgula şeklinde öğrenebiliriz.

HGS Borç Sorgulama

Hayatımıza büyük kolaylık getiren hgs sistemi için zamanında ödeme yapılmadığı takdirde borç ve faiz ödemesi olmaktadır. Geçiş zamanında gerekli olan tutar hgs etiketinde yok ise daha sonra hemen ödeme yapılabilir bu ödemeyi geciktirme halinde daha fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ceza işlemi tebliğ edilirse yani kesinleşmiş bir ceza uygulanırsa 15 gün içinde ödemeniz halinde %25 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Borç sorgula işlemlerini yine aynı şekilde e-devlet üzerinden T.C kimlik numaranızla giriş yaparak ya da PTT’nin hgs sayfasında plakanız üzerinde öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca hgs anlaşmalı bankalar aracılığı ile de borç öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Ceza ödememek için hgs etiketinizde sürekli olarak para bulunmasına özen göstermelisiniz.

Ceza Ve Borç Ödemeleri

Ücret ödemeli geçişler ırasında herhangi bir ücret ödemeden geçilmesi durumunda plaka üzerine borç yazılmaktadır. Hgs etiketiniz var ise bu borcu hemen etikete para yatırarak ödemeniz mümkün. Eğer geciktirme yapmanız durumunda ise borcun üzerine yasal olarak faiz işlenmekte ve siz ödeyene kadar artmaktadır. Bu ceza tebliğ olduktan hemen sonra anlaşmalı bankalardan PTT şubelerinden hemen ödeme gerçekleştirmeniz halinde indirim uygulanmaktadır. Hgs tarafından haksız ceza uygulandığını düşünüyorsanız yetkili bölgede bulunan mahkemelere dilekçe vererek başvuruda bulunup itiraz edebilirsiniz. Yapacağınız itiraz sonrası haklı bulunmanız halinde plakanıza yazılan cezadan kurtulmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan Hgs Ceza Sorgulama İsimden başlıklı makalemizde HGS, HGS borç sorgulama ve Hgs Ceza Sorgulama İsimden hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir