HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir?

Gişelerde kuyruk bekleme derdine son veren HGS sistemi, şehirlerdeki trafik sorununa da büyük ölçüde çözüm getirmiştir. Öncelikle ‘HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) nedir?‘ sorusunu yönelten vatandaşlar için bu sistemin detaylarından bahsetmek gerekiyor. HGS sistemi, tüm gişelerden doğrudan fiziki bir kart ile geçiş yapabilmenizi sağlar. Bu kart aracın ön kısmında belirli bir bölgede durur ve gişelerdeki cihazlar bu makineyi otomatik olarak okur. Bu sayede gişede kuyruk beklemeden otomatik olarak geçiş yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanarak yapılan geçişler sadece gişelerle sınırlı değildir. Ülkemizdeki tüm Boğaz Köprüleri ve diğer tüm Otoyol geçişleri, HGS kapsamında yer alıyor.

HGS Nasıl Satın Alınır?

HGS kartı satın almak için tüm PTT şubelerine ve anlaşmalı banka şubelerine başvurmanız yeterlidir. Kimliğiniz ve araç ruhsatınız ile başvuru yaptığınız zaman kısa sürede sizlere HGS kartınız verilir. HGS’nizi bankalardan aldığınız zaman tüm doldurma işlemleri otomatik olarak yapılır. Müşterisi olduğunuz bankadan bir HGS aldığınız zaman, kullanım hakkınız bittiği zaman otomatik dolum yapılır. Bu dolumların ücreti ise kullandığınız hesaplar üzerinden temin edilir.

HGS Ücretleri Ne Kadar?

HGS kart satın almak isteyen kişilerin ödeyeceği ücretler, araç sınıfına göre değişir. Bu sistemde araçlar birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf olmak üzere kategorilendirilmiştir. Şu an için en düşük HGS ücreti birinci sınıf araçlar için 30 TL’dir. Beşinci sınıf araçlar için alınan ücret ise 81.50 TL’dir.

HGS Nereye Takılır?

HGS cihazını aldıktan sonra aracın ön kısmına takmanız gerekiyor. Bu alanda hangi tarafa takıldığının çok büyük bir önemi yoktur. Yalnızca geçiş sırasında makinelerin okuyacağı şekilde görünür olması yeterlidir. Ancak gişelerdeki HGS makineleri şoför kısmında olduğu için, cihazları da aracın ön kısmına takarken şoför koltuğunun hizasına gelmesi gerekiyor. Alacağınız HGS cihazı, ön cama yapışır şekilde ayarlanmıştır. Bu cihazı kafanıza göre camdan çıkardığınız zaman, tekrardan yapıştırması zor olacaktır.

HGS Kullanmak Zorunlu mu?

Boğaz Köprüsü, Otoyol geçişleri ve diğer tüm gişe geçişlerinde HGS kullanımı devlet tarafından zorunlu tutuluyor. HGS kartı olmadan bu gişelerden geçtiğiniz zaman kaçak olarak geçmişi olursunuz. Bu durumda plakanıza belirli bir miktarda ceza yazılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir