HGS Kart Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Hızlı geçiş sistemi yani kısaltılmış olarak HGS kartına sahip olanlar, köprü ve gişelerde zamandan kazanarak ve trafikten etkilenmeden geçiş yapabiliyorlar. Hızlı geçiş sistemi kartının çalışma mekanizması, HGS etiketinin araç camına takılarak, köprü ve gişelerde yer alan radyo frekans dalgaları ile etiketleri algılayan bir sistemdir. Hgs kart almak için gerekli olan evraklar, araç sahiplerinin araçlarına ait ruhsat ve kimlik bilgisidir.

HGS Kart İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hızlı geçiş sistemi başvuruları, ana merkez olarak PTT’ye yapılmaktadır. Bunun yanında PTT ile anlaşma yapmış olan firmalar ve bazı bankalar üzerinden de başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru işlemleri hangi kurum üzerinden yapılırsa yapılsın, başvuru sırasında gerekli evraklar farklılık göstermez. Başvuru sırasında istenen evrakların farklılık gösterdiği durumlar, aracın kurumsal bir firmaya ait olması ya da kiralanmış olması durumlarında söz konusu olabilir. Başvuru sırasında istenen belgeler dışında kart ücreti ve ilk başvuru esnasında verilmesi zorunlu olan bakiye ödemesi, başvuru yapıldığı esnada bireysel başvuru sahiplerinden temin edilmektedir. Kurumsal araçlar söz konusu olduğunda, başvuru evrakları için kurumsal firma sahibinin orada bulunma zorunluluğu yoktur. Filo araçlarda firmalar çok büyüktür ve firmanın sahibinin gelip kart işlemleri ilgilenmesi zordur. Bu yüzden firma, kendi bünyesinde bir yetkiliyi görevlendirerek hızlı geçiş sistemleri işlemlerini yaptırabilirler. Bu işlemi yapabilmek için firmadan alınan yetkilendirme belgesi, kimlik belgesi ve araç ruhsatları ile başvuru yapılması yeterli olacaktır ve her bir araç için ayrı hızlı geçiş sistemi kartı alınacaktır.

Kiralanan Araçlarda HGS Kartı Alma İşlemleri

Kiralanan araçlarda öncelikle kiralama işlemini yapan şahsın durumuna bakılır. Eğer kiralama işlemini yapan bireysel bir kişi ise, HGS işlemleri için istenen evraklar bireysel araç sahiplerinden istenen belgeler kadar az sayıda olacaktır. Araca ait ruhsat ve kimlik ile birlikte aracın kiralandığına dair kiralama belgesi ile hızlı geçiş sistemi başvuru işlemi tamamlanabilmektedir. Araç kiralama kurumsal bir firma tarafından gerçekleştiriliyorsa, başvuru yapacak olan şahsın adı ile temsil belgesi, araç ruhsatı, kimlik ve kiralama belgesi ile başvuru işlemi yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan HGS Kart mı Etiket mi? başlıklı makalemizde HGS, HGS hakkında ve HGS Kart mı Etiket mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir