HGS Kart mı Etiket mi?

Ulaşım anlamında geliştirilen sistemlerde daha önceden kartlı sistemlerle geçiş yapılabiliyordu. KGS ve OGS adı altında bildiğimiz sistemler kart ve belirli cihazlar üzerinden geçiş fırsatı veriyordu. Ancak daha sonradan geliştirilen HGS ile geçiş seçeneği, önceki sistemlerden daha farklı bir yapıda çalışıyor. Öncelikle HGS kart mı etiket mi sorusunun cevabını merak eden kişiler için, bu sistemin etiket düzeneği ile çalıştığını söylemek gerekiyor. HGS’yi satın aldığınız zaman sizlere belirli bir kart ya da cihaz verilmez. Yapışkanlı sistemde olan bir etiketi satış noktalarından alırsınız ve bu etiketi aracın ön cam kısmına yapıştırırsınız. Bu sayede tüm geçiş noktalarından otomatik olarak hızlı biçimde geçebilirsiniz.

HGS Nereden Alınır?

HGS etiketini almak için daha önceden OGS ve KGS sistemlerine başvuru yaptığınız merkezleri kullanabilirsiniz. Bütün PTT şubeleri üzerinden başvuru yaparak kendinize bir HGS etiketi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra HGS anlaşması bulunan tüm bankalardan da satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

HGS’nin Avantajları Nelerdir?

HGS sisteminin şoförlere sağladığı en büyük avantaj, bekleme yapmadan geçiş fırsatı vermesidir. Bu sayede gişelerde uzun kuyruklara girme derdi de son bulmuştur. Daha önceki KGS sistemi de vatandaşlara hızlı geçiş fırsatı veriyordu. Ancak yine de kart okutma aşamasında ufak da olsa bir bekleme zamanı vardı. Ancak HGS ile doğrudan otomatik geçiş sağlayabilirsiniz. Böylece trafik sorununa da büyük bir çözüm getirilmiş olacaktır.

HGS Camdan Başka Bir Yere Takılabilir mi?

HGS hakkında en çok merak edilen noktalardan birisi, kullanım şekliyle alakalıdır. Etiket sistemiyle çalışan HGS, tek bir şekilde kullanılabiliyor. Bu kartı aracın ön cam kısmına yapıştırdığınız zaman gişelerde otomatik okuma devreye girer. Yani bu etiketin elle okutulması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bakımdan satın alacağınız HGS’yi ön camdan başka bir yere takamazsınız. HGS’yi başka bir yere taktığınız zaman cihazların otomatik geçişi okumama riski olacaktır. Bu tarz durumlarda ihlalli geçiş yapmış olacağınız için adınıza bir ceza kesilebilir. Bu şekilde bir ceza yememek için HGS’nizi aracın iç kısmından ön cama doğru yapıştırmanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan HGS Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılacak başlıklı makalemizde HGS, HGS Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılacak ve hgs sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir