HGS Kart Ücreti PTT

Otoyol ve köprü geçişleri için üretilen HGS, hızlı bir geçiş fırsatı yaratarak trafik sorununa da çözüm getiriyor. Kendinize bir HGS satın almak için PTT’nin tüm şubelerini kullanabilirsiniz. Burada karta belirli bir ücret ödeyerek satın alma işlemini yapabilirsiniz. HGS kart ücreti PTT şubelerinde 15 TL’den verilirken, HGS etiketleri de 5 TL gibi bir fiyattan veriliyor. Elbette bunun haricinde talep ettiğiniz miktarda dolum yapmanız gerekiyor. Aldığınız kart ve etiketler sizlere içi boş şekilde verilecektir. Bu etiketin üzerine belirli bir miktarda dolum yapabilirsiniz. HGS kartları için alınan ücretler optimal özellik gösterir. Yani farklı kurumlarda bu fiyatları daha farklı olarak görebilirsiniz. Hatta bazı anlaşmalı bankalar, müşterilerine bu kartları ücretsiz olarak verebiliyor. Dolumlarınız için otomatik ödeme talimatı şeklinde bankalarla çalışırsanız, etiket ve kart ücretlerini ödemeniz istenmeyecektir.

HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru için gerekli olan belgeleri yanınızda bulundurarak PTT şubeleri, anlaşmaları bankalar ve akaryakıt istasyonlarından HGS başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında ruhsatın ve kimliğin fotokopisinin yanınızda bulunması yeterlidir. Daha sonradan isminiz üzerinden sizlere bir HGS verilir.

HGS Nereye Takılır?

HGS etiketinin üzerinde bulunan numaranın, gişelerdeki okuma cihazlarının görüş alanına girmesi gerekiyor. Bu bakımdan alacağınız HGS etiketini aracın ön camına yapıştırmanız gerekecektir. Ön cam haricinde başka bir yere takmanız durumunda cihazlar HGS’yi okumayabilir. Bu durumda ihlalli bir geçiş işlemi yapmış sayılırsınız. HGS etiketleri yapışkan özelliklidir. Bu etiketi ön cama kolayca yapıştırabilirsiniz. Tercih olarak ön camın ortalarına doğru yapıştırabilirsiniz.

Araç Satılınca HGS Ne Olur?

Aracınızın ön camında duran HGS, daha sonradan araç satıldığı zaman sökülüp atılmalıdır. Zira her HGS, kişilerin kendi adına çıkarılır. Aracı sattığınız zaman HGS’nin diğer kişiye devredilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Ayrıca aracınızı değiştirdiyseniz, önceki HGS üzerinden işlem yapamazsınız. Çünkü; bu durumda ruhsat bilgileri de değişmiş olacaktır. Her araç değişikliğinde yeni bir HGS başvurusunun yapılması gerekiyor. Bir başkası adına kayıtlı olan HGS’den işlem yapmaya çalışmak, ihlalli geçiş yapma olarak kabul görebilir.

Bir önceki yazımız olan HGS Kart Almak İçin Gerekli Olan Evraklar başlıklı makalemizde HGS işlemleri, HGS Kart Almak İçin Gerekli Olan Evraklar ve Hızlı geçiş sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir