HGS Olmadan Borç Ödenir mi?

HGS araç geçişleri için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Araçların trafik oluşturmadan hızlı olarak geçme imkânı sunmaktadır. Eskiden araçların kart okutmak için azda olsa hız kesmeleri gerekmekteydi bu durumda trafik oluşumuna neden olmaktaydı. Aşırı trafik oluşumuna çözüm olarak üretilen HGS geçiş sistemi ile uzun araç kuyrukları oluşmasının önüne geçilmiştir. Kara yolları genel müdürlüğü hizmeti olan HGS olmadan borç ödenir mi sorusuna HGS sahibi kişiler cevap aramaktadır. HGS alımı çok rahat ve kolay olmakla birlikte PTT şubeleri ve birçok banka HGS etiketi temin etmektedir. Çoğu banka ücretsiz olarak HGS etiketi hizmeti sunmaktadır. HGS borcu ödemek için başvuru yapacağınız yer PTT şubeleridir. Kaçak geçiş ihlali yapıldığında oluşan borç ve hiç HGS olmadan geçiş yapıldığında çıkan borç için farklı ödeme yöntemleri vardır.

HGS Olmadan Geçiş Borcu Ödeme

Köprülerden rahat geçiş sağlamak için ihtiyacınız olan HGS etiketlerini birçok resmi kurumdan elde edebilirsiniz. Aracınızda HGS olmadığı halde geçiş yaptığınız zaman aracınızın plakasına borç olarak ceza yazılmaktadır. 15 gün içinde ödeme yapmadığınız takdirde bu ceza katlanarak çoğalmaktadır. Araç içinde HGS olmadan geçiş yaptığınızda plakanızda olan borcu sildirmek için 15 gün içinde HGS etiketi çıkartmanız gerekmektedir. Bunun için PTT şubelerinden ya da banka şubesinden HGS başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız takdirde verilen etikete para yatırdığınızda otomatik olarak geçiş borcunuz silinir ve borç sıfırlanır. 15 gün içinde bu işlemi yapmanız halinde faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Farkında olmadan çok eskiden geçiş yaptınız ve bunu unuttunuz, biriken bu borcunuzu ise HGS müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Size verilen hesap numarasına plaka bilgilerinizle PTT şubelerinden ödeme yaparak borcunuzu sildirebilirsiniz.

HGS Bakiye Yetersizliğinde Borç Ödeme

Geçiş sistemini sorunsuz kullanmak için HGS etiketiniz de sürekli bir para bulunması gerekmektedir. Bu şekilde geçişleriniz de herhangi bir sorun yaşamazsınız. Geçiş yaptığınızda bakiye yetersizliği nedeni ile ücret ödeyemezseniz, 15 gün içinde etiketinize para yatırarak bu borcu ödemiş olursunuz, artı bir faiz ödemezsiniz. Ödeme işlemleri için etiket zorunluluğu yoktur, plakayı söylemeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan HGS Müşteri Hizmetleri Telefon 0850 başlıklı makalemizde HGS, HGS internet ve HGS Müşteri Hizmetleri Telefon 0850 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir