Hgs Plaka Değiştirme

HGS kısaltması ile bilinen Hızlı Geçiş Sistemi, köprüler ve otoban giriş çıkışlarında buluna gişelerde sürücülere kolay geçiş imkanı sunan sistemdir. Her araç için buralarda bekleyerek ödeme yapmak inanılmaz bir sıkışıklık ve trafik sorunu yaratacağı için kullanıcıların vakit kaybetmeden geçişlerini sağlayan bir sistemdir. Araçlar üzerinde bulunan HGS kartı veya etiket aracılığı ile HGS gişelerinden geçişler esnasında otomatik bir sistem ile okunan ve anlık ödeme alınan araçlar bekleme yapmadan geçebilirler. Geçiş sırasında çevrede bulunan ve her araç için 4 farklı açıdan görüntü alan kameralar ile araçların model ve plaka bilgileri alınmaktadır. HGS araç plakalarına kayıtlı bir kart dahilinde verildiği için plaka değişikliği yapanlar HGS plaka değiştirme işlemi yapmalıdır.

HGS Plaka Değiştirme Nasıl Olur?

HGS kartları, araç ruhsatınız, ehliyet ve araç sahibinin kimliği ile PTT şubelerinden ucuz bir miktar karşılığında alınabiliyor. Bu sistem için alacağınız HGS etiketleri devir edilebilecek bir sisteme sahip değildir. Her plaka için ayrı bir etiket almanız gerekmektedir. Yani plaka değişikliği yapsanız dahi eski HGS etiketinizi yeni plakanıza aktaramazsınız. Bunun yerine yine bir PTT şubesine gitmeli ve gerekli evrakları götürerek yeni bir HGS etiketi almalısınız. Araç sahipleri yeni araç alırken aldıkları araçların HGS etiketinin iptal edilmiş olmasına dikkat etmelidir. Aracın eski sahibi adına kayıtlı olan HGS etiketinin iptal edilmesi gerekir. Yine aracını satacak olan kullanıcıların da mevcut HGS etiketlerini iptal ettirmesi gerekir. Satın aldığınız araç üzerine bulunan HGS kaydı iptal edilmediği sürece yeni bir HGS etiketi sahibi olamazsınız.

HGS Etiketi Pahalı Mı?

HGS etiketi almak sandığınızdan daha ucuzdur. PTT şubelerinden 5 Türk lirası gibi çok ucuz bir rakama sahip olabileceğiniz HGS etiketinizi hemen alabilirsiniz. Plaka değişikliği yapacaksanız da yeni bir HGS etiket edinebilirsiniz. HGS etiketlerini PTT dışında bankalar da vermektedir. HGS etiketi veren bankalar, otomatik HGS ödemesi talimatı veren müşteriler için HGS etiket alımlarında ücret talep etmemektedirler. Bankalar tarafından sunulan bu otomatik ödeme talimatı seçeneği de kullanıcılar için iyi bir fırsattır.

Bir önceki yazımız olan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir? başlıklı makalemizde HGS hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir