HGS Plakadan Okur mu?

Ulaşım hayatına HGS girdikten sonra köprü ve otoyollardan geçişler çok daha rahat ve hızlı bir şekilde olmuştur. HGS diye tanımladığımız sistem, kartsız geçiş fırsatı verir. Etiket olarak üretilen bu sistem, araçların ön cam kısmından okutulur. HGS plakadan okurmu diye soranlara, bu sistemde plakanın hiçbir yerinin olmadığını söylemek gerekiyor. HGS etiketleri kendine has bir mekanizma şeklinde üretilir. Satın aldığınız HGS etiketini aracın ön cam kısmına yapıştırdığınız takdirde gişelerdeki makineler okuma işlemini yapacaktır. Bu sistemde plakadan okuma gibi bir durum söz konusu değildir.

HGS Nereye Takılmalı?

HGS etiketleri aracın iç kısmından ön camın ortasına doğru yapıştırılmalıdır. Hiza olarak tam olarak ortalanmasa bile gişelerdeki makineler bu etiketi okuyabilir. Ancak ön cam haricinde herhangi bir bölgeye bu etiketi yapıştırdığınız zaman sistem okumayabilir. Bu durumda kaçak geçiş yapmış olarak sayılacağınız için adınıza ceza gelecektir. HGS cezasıyla karşılaşan kişilerin birçoğu, HGS’yi okutamadığı için bu cezaları ödemek zorunda kalıyor. Bu bakımdan aldığınız HGS etiketini ön cam haricinde başka bir yere takmayın.

HGS Nereden Alınır?

HGS etiketlerini satma yetkisine tüm PTT şubeleri sahiptir. Ayrıca anlaşmalı bankaların şubesine giderek de bu etiketi satın alabilirsiniz. Satın alma işleminde aracın ruhsatı mutlaka yanınızda olmalıdır. Ayrıca araç sahibinin nüfus sureti de başvuruda lazım olacaktır. Bu belgeleri gösterdiğiniz zaman HGS etiketiniz sizlere verilecektir. Sonrasında aldığınız bu etiketi aracın ön camına yapıştırarak köprü ve otoyollardan ücretsiz geçiş sağlayabilirsiniz.

HGS Ücretleri Ne Kadar?

HGS sistemindeki ücretlendirmeler, araçların sınıfına göre yapılır. Bu kapsamda araçlar beş farklı sınıfa ayrılmıştır. Araçlar; birinci sınıf, ikinci sınıf, üçüncü sınıf, dördüncü sınıf ve beşinci sınıf şeklinde kategorilendirilir. Birinci sınıf araçlar için alınan ücretler 30 TL’dir. Beşinci sınıf araçlar için alınan ücretler ise 80 TL civarında olacaktır. Satın aldığınız HGS etiketinin kullanımı dolduktan sonra tekrardan anlaşmalı kurumlara başvurarak bu ücretleri ödemeniz gerekiyor. Sonrasında aynı etiket üzerine dolum yapılır ve tekrardan otomatik geçiş sağlayabilirsiniz. Limit dolduktan sonra HGS cihazının okunmayacağı için yine adınıza ceza kesilir.

Bir önceki yazımız olan HGS Şikayet Hattı başlıklı makalemizde HGS, HGS şikâyet ve HGS şikâyet hattı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir