HGS Sorgulama

Hızlı geçiş sistemi olarak tanımlanan ve araç sahiplerinin iller arası geçişlerinde otoban gişelerinde kullandıkları çipli hgs kartları için postahaneye araç ruhsatı ve kimlik kartı ile şahsen başvuru yapmak gerekir. Aracın hgs sorgulama için e-devlet şifresi üzerinden ilgili konular için arama yapmak mümkün. Ayrıca ptt.gov.tr den de konu hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür. 444 1788 nolu müşteri hizmetleri de hgs konusunda doğru bilgi alınacak numaradır.

HGS İle İlgili Merak Edilenler

Otoyol ve köprülerin ücrete tabi olması sonucu alınan bu kart şahsi ve ticari araçlar dâhil kamyon, kepçe, ambulans gibi tüm araçlar için uygulanmaktadır. Otomotik takibe sahip olunan bu kart ile kaçak yada ödememe sansının olmadığı ve geçişlerde ödenmeyen her ücret vergi dairelerinde aracınıza kesilen ceza olarak hgs borcu olarak yansımaktadır. Her hgs kartı ilgili olduğu araç plakasına göre çıkartıldığı için araca özel kart olup başka araçlar için kullanılmamaktadır. Ancak bir hgs kartındaki bakiyeyi yine aynı isimle aldığınız diğer aracın hgs kartına postahaneye şahsen baş vurarak aktarmanız mümkündür. Bir ay sonraki bakiyenizde aktarılan miktar kartınıza yansır.

PTT Dışında HGS İşlemleri Nerelerden Yapılır?

Hgs Başvuru adresleri PTT Merkez ve Şubeleridir. 20 dakikalık bir işlem sonrası sahip olduğunuz hgs kartınızın çalınma ve iptal durumu yine ptt merkez ve şubelerine yapılır. Borç ödeme, bakiye yüklemeleri ise Ptt’nin uygun gördüğü tüm bankalardan ve petrol ofisi şubelerinden ödenebilmektedir.

HGS Kartını Araç Ruhsatının İçinde Mi Taşımalıyım?

Hgs kartları yapışkanlı olup ve aracın ön camının üst orta köşesine yapıştırılması gerekmektedir. Ruhsat gibi taşınmaz ve saklanmaz çünkü köprü ve otoyollardan geçişlerde uzaktan okuma yapılması için görünebilen bir yerde olması gerekir. Araç camlarının kurşun geçirmez özellikte olması Hgs’nin okunamamasını sağlar ve cezai müeyyide uygulanır.

HGS’nin Hayatımıza Kattığı Kolaylıklar

Her işini zamana bağlı olarak yapan toplumlardan biri olan ülkemizde tatile çıkmak bile zaman ayarlı yapılmaktadır. Otoban ve köprülerdeki uzun bekleyişler birçok insanın hem sosyal hayatını hem de psikolojisini olumsuz etkiler. Hele de havalar çok sıcak ya da çok soğuk ise. Hgs kartları bu bakımdan hayatı kolaylaştırıcı ve zamanı insana hediye eden bir kart.

Bir önceki yazımız olan HGS Kart Ücreti PTT başlıklı makalemizde HGS, HGS başvurusu ve HGS Kart Ücreti PTT hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir