Hgs ve Yurtdışı Araçları

Hgs ve yurtdışı araçları ile ilgili olarak son derece normal bir durum olarak yabancı plakalı araçlar için ödeme yöntemi otomatik olacak şekil de paralı yol güzergahı üzerinden geçiş bedeli ödeme yapması gerekiyor. Ve artık ödemek zorunda olacak. Yabancı plakalı araçlar da yapmış olduğu ödeme olmayan geçişler de ait bilgiler de KGM tarafınca aracın bu şekil de ülkeyi terk etmesine izin vermemesi üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemine bildirilecektir.

Yabancı Araçların Durumu

Hgs ve yurtdışı araçları ile ilgili durum böyle olunca da yabancı plakası olan araçta eğer bir ödeme var ise araç ülkeyi paralı olarak otoyol parası ödemesi olmaması durumunda bu şekil de terk etmeyecektir. Bunun için de ödeme merkezi yabancı araç plakası sahip araç sahipleri ülkeyi terk edilmemesi öncesinde uğraması gerekiyor. Eğer bu unutuldu ise de ödeme gümrüklerde de yapılabilecek olabiliyor. Bu durum yanında yabancı plakalı araç sahipleri için de HGS alması da gerekliliği ortaya çıkıyor. Hızlı Geçiş Sistemi kaçak olarak geçen yabancı araçlar da sorun için Sayıştay tarafından uyarıda bulunulduğu ve Sayıştay Karayolları Genel Müdürlüğü’ ne yönelik denetimleri kapsamında kurumu bu konu da uyarır iken raporda da yıllık 1 milyon üzerinde tespit edilmiş olan bu şekil de yabancı plakalı aracın kaçak geçiş yaptığı hususunda bilgi vermiştir.

Uygulama Durumu

Hgs ve yurtdışı araçları ile ilgili olarak aracın sürücüsü için Türk olsa dahi uygulama değişmemesi kesinleşmiştir. Bu şekil de etiketsiz olmaksızın seyre devam eden yabancı plakalı araç da cezalı ödeme yapacaktır. Geçiş ücreti cezası olan araç üzerine tahsisi yapılıyor. Köprü ve otoyollar da gerçekleşmekte olan toplam 76 milyon 995 bin 898 TL tutarında ki kaçak geçiş bedeli için de gelir tahakkuk kaydı yapılmadığı tespit edilmiştir. Mali tablolar da ise yer verilmemesi durumu belirtildi. Karayolları Genel Müdürlüğü Sayıştay’a vermiş olduğu yanıtta ise otoyol ve köprüler de yapılmakta olan bütün geçişler de tahakkuk esası içeriğine uygun olarak muhasebeleştirilmesi hususu ile ilgili olarak planlandığı belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan HGS Şikayet Hattı başlıklı makalemizde HGS, HGS şikâyet ve HGS şikâyet hattı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir