HGS’yi Başka Araca Aktarma

HGS; yani hızlı geçiş sistemi… Otoyol ve köprülerde araç kullanıcılarının rahat, hızlı ve kolay bir şekilde geçmesini sağlayan sistemdir. Araçların ön camına yerleştirilen bir etiket ve içine yüklenen bakiye ile çalışır. 2013 yılından beri ülkemizde kullanılan bu sistem, araç sahiplerine büyük bir kolaylık sağlamaktadır. HGS kartını postanelerden ve bankalardan temin etmek mümkün. HGS sisteminin amacı; vatandaşların otoyollarda ve köprü gişelerinde dur-kalk yapmadan, zaman kaybetmeden ve bir noktadan diğerine zaman kaybetmeden, kısa sürede yolculuk yapmalarını sağlamaktır. Peki, aracın sayılması durumunda HGS bakiye aktarma işlemi nasıl olur, ya da daha kısa olarak; HGS’yi başka araca aktarma işlemi nasıl yapılır? HGS yi başka araca aktarma işlemi iki farklı yolla yapılır. Birincisi; PTT ile HGS bakiye aktarma, ikincisi ise, banka yoluyla HGS bakiye aktarma.

HGS Bakiye Aktarma Nedir?

Araçların; otoyol ve köprülerden hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilmeleri için, ön cama, içinde bakiye bulunan özel bir etiket yerleştirilir. Buna HGS, yani Hızlı Geçiş Sistemi adı verilir. Aracın satılması durumunda; bu etiketin içinde yer alan bakiyenin de yeni araca aktarılması gerekir. Bakiye aktarma işlemi bankalardan ve postanelerden yapılabilir. HGS etiketinde kalan bakiyelerin kullanılabilmesi için ilgili kurumlara başvurulması gerekir.

PTT Yolu İle HGS Bakiye Aktarma

Araç sürücüsü; HGS etiketini PTT’den satın aldıysa, bakiye aktarma işlemini de herhangi bir PTT şubesine giderek gerçekleştirebilir. Bunun için ilk önce PTT şubesine gidip, aktif olan etiketin iptal işleminin yapılması gerekiyor. Aktif olan etiketin iptalinden sonra, bir hafta içinde yapılır ve eski kartta bulunan bakiye, yeni karta geçirilir. Böylece aracın sürücüsü yeni aracında, kartında ki bakiyeyi kullanmaya devam edebilir.

Banka Yolu İle HGS Bakiye Aktarma

HGS bakiye aktarma işleminin bir diğer yolu da; banka şubelerinden aktarma işlemidir. Eğer araç sahibi HGS etiketini bankadan almışsa, almış olduğu banka şubesine giderek, bakiye aktarma işlemini gerçekleştirebilir. Fakat bu konuda göz önünde bulundurulması gereken nokta; bu işlemin, bankaların belirlediği bazı koşullara göre farklılık gösterebilecek olmasıdır. Bankalar; şube, mobil bankacılık, internet bankacılığı gibi farklı yollarla hizmet verebilirler. Bu nedenle bankaların talep edeceği belgelerle birlikte, bizzat şubeye giderek ya da mobil bankacılık veya internet bankacılığı ile bakiye aktarma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan HGS Şikayet Hattı başlıklı makalemizde HGS, HGS şikâyet ve HGS şikâyet hattı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir