İcra Geçiş Sorgulama

Yasalar gereği köprü ve otoyol geçişlerinde kullanımı zorunlu olan HGS, hızlı ve pratik bir geçiş fırsatı yaratıyor. HGS kullanan vatandaşlar, ihlali geçiş yaptıkları zaman dijital ortamdan sorgulama yapabiliyorlar. İcra geçiş sorgulama işlemleri için doğrudan e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca Otoyol A.Ş’nin resmi sayfası üzerinden de yaptığınız ihlalli geçişleri sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yaptıktan sonra adınıza görünen bir borç varsa, belirtilen günlerde bu ödemeleri yapmanız gerekiyor. Bu borçların ödenmemesi durumunda normal faiz uygulamaları yapılır ve borç daha da fazlalaşır.

İhlalli Geçiş Nedir?

Köprü ve otoyol geçişlerinde şu an için HGS ve OGS olmak üzere iki geçiş sistemi bulunuyor. Bunlardan herhangi birinin kullanılmaması durumunda, yapacağınız tüm geçişler ihlalli olur. Bunun yanı sıra HGS sahibi olup da ihlalli geçiş yapan kişiler de olabiliyor. Bunların büyük bir kısmı, gişelerdeki cihazların HGS etiketini okumaması sebebiyle oluyor. HGS etiketini aracın ön camından başka bir alana yapıştırmanız durumunda, bu etiketin okunmama riski vardır. Bu durumda yaptığınız geçişler ihlalli olacaktır. Öte yandan, kullandığınız HGS etiketlerinin belirli bir bakiyesi vardır. Bu bakiye bittiği zaman geçişleriniz ihlali olacaktır. Tekrardan ilgili merkezlerden bakiye doldurarak köprü ve otoyol geçişlerini güvenle yapabilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Kullandığınız HGS’nin bakiyesi bittiyse, bu durumda çeşitli noktalardan HGS dolumu yapabilirsiniz. Türkiye genelindeki tüm PTT şubeleri ile anlaşmalı akaryakıt istasyonları ve bankalardan bakiye dolumu yapabilirsiniz. Ancak müşterisi olduğunuz bankalardan başvuru yaparak HGS etiketi almanız durumunda, dolum işlemlerini otomatik olarak yapabilirsiniz. Kredi kartınız ya da hesap kartınız üzerine tanımlattığınız HGS’ler otomatik olarak yenileniyor. Bir anlamda bankalara HGS için otomatik ödeme talimatı vermiş oluyorsunuz. Böylece bakiyeniz bittikçe hesabınız üzerinden gerekli takviye yapılacaktır.

HGS Geçiş Borcu Nasıl Ödenir?

İhlalli geçiş yaptıktan sonra adınıza gelen cezaları belirli bir süre içerisinde ödemeniz gerekiyor. Borçları öderken PTT şubelerini ve anlaşmalı bankaları kullanabilirsiniz. Bazı otoyollar özel şirketlerin kontrolünde olduğu için, borcunuzu öderken ilgili şirketin hesap numarası üzerine ödeme yapmanız istenir. Bu borçların geciktirilmesi durumunda, faiz uygulanacağını da unutmamak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan HGS'yi Başka Araca Aktarma başlıklı makalemizde HGS, HGS bakiye ve HGS'yi Başka Araca Aktarma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir