İsimden Hgs Sorgulama

Hgs, araçların otoyollardan, köprüden hızlı geçmesini sağlayan sistem olmaktadır. Herhangi bir ceza alma durumunun olmaması için Hgs kartında bakiye olması gerekmektedir. Aksi taktirde ceza kesilmektedir. Bakiyenin olup olmadığının sorgulama işlemi isimden Hgs sorgulama ile gerçekleştirilmektedir.

İsimden Hgs Sorgulama Hangi Şekillerde Yapılmaktadır?

Sonradan ceza yememek için Hgs bakiye kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerin yapılması için de farklı yöntemler yer almaktadır. Bu yöntemlerden birincisi PTT ile sorgulama olmaktadır. PTT internet sitesine giriş yapılarak Hgs bakiye sorgulama sistemine giriş yapılmalıdır. Sisteme aracın plakası, T.C Kimlik numarası, pasaport numarası ya da vergi numaralarından herhangi biriyle sorgulama yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapılarak da sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bankalar aracılığı ile Hgs bakiye sorgulamaları, banka şubelerinden, müşteri temsilcilerinden veya mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zaman da telefon ile de sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Hgs bakiyenin bitmesi durumunda da Hgs bakiye yükleme işlemleri bankalardan ya da PTT şubelerinden yapılabilmektedir.

Hgs Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Hgs kartında bakiye bittiği halde geçiş yapılması durumunda ceza işlemi uygulanmaktadır. Aynı zaman da kart bakiyesi olsa dahi okunmazsa da ceza uygulaması yapılmaktadır. Kartın okunmaması durumunda kişiler ihlalli geçiş yapmış sayılır. İhlalli geçişlerde de sürücülere ceza kesilmektedir. Bu durumda ceza olup olmadığını anlamak için PTT internet sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. PTT internet sitesinde yer alan Hgs geçiş ihlali sorgulaması için geçiş ihlali sorgula kısmına bakmak gerekmektedir. Bu sayede bir ceza olup olmadığı görülmüş olmaktadır. Ceza sorgulama işlemleri e-devlet sisteminden de görülebilmektedir. E-devlet ile sorgulama yapmak için e-devlet üzerinde yer alan e-hizmetler bağlantısına girilmelidir. E- hizmetler bağlantısında yer alam PTT Genel Müdürlüğü sayfasına giriş yapılmalıdır. Girilen sayfada yer alan hızlı geçiş ihlalli geçiş bilgileri sayfasından Hgs cezaları sorgulanabilmektedir. Hgs ceza ödemeleri PTT’den ya da bankalardan gerçekleştirilebilmektedir. Hgs cezalarını öğrenmenin bunların dışında herhangi bir yolu bulunmamaktadır. Aynı zaman da Hgs kartlar aracın plakasına göre verilmektedir. Bu nedenle de başka araçlarda kullanılması mümkün olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan İcra Geçiş Sorgulama başlıklı makalemizde HGS, HGS etiketi ve İcra Geçiş Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir