Yurtdışındaki Gurbetçilerimiz Nasıl HGS Alabilir

Yurtdışındaki gurbetçilerimiz nasıl Hgs alabilir köprülerden ve otoyollardan geçebilmek için gurbetçiler bu soruyu çok fazla sormaktadırlar.

Yurtdışındaki Gurbetçiler HGS Nereden Alabilir?

Yurtdışında yaşamakta olan gurbetçiler Türkiye’ye geldikleri zaman otoyollardan ve köprülerden geçebilmek için Hgs ’ye ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak nereden alabilecekleri konusunda tereddüt duymaktadırlar. Yurtdışında yaşamakta olan gurbetçiler Hgs’lerini Türkiye’ye geldiklerinde alabilmektedirler. Gümrükten Türkiye’ye giriş yapmalarının ardından bulundukları yere en yakın olan PTT şubesini öğrenerek Hgs kartlarını alabilmektedirler.

Yurtdışındaki Gurbetçiler HGS Olmadan Geçiş Yapmaları Durumunda Ne Olmaktadır?

Yurtdışından gelmekte olan gurbetçiler Hgs’leri olmadan yani kaçak olarak giriş yapmaları durumunda yedi gün içerisinde Hgs kart almaları gerekmektedir. Eğer gurbetçiler yedi gün içerisinde Hgs kartlarını alırlarsa herhangi bir ceza ödememektedirler.

Yurtdışından Gelen Gurbetçiler Hgs Kart Mı Almamalılar Yoksa Hgs Etiketi Mi Almalılar?

Yurtdışından gelmekte olan gurbetçiler en fazla bir ay için gelip dönmektedirler. Bir ay için araçlarında Hgs etiketin yapışık durmasına gerek bulunmamaktadır. Bu nedenle yurtdışından gelmekte olan gurbetçiler kart almalılardır. Alınan Hgs kartlar aracın plakasına uygun olarak çıkartılmaktadır. Bu kartları yurtdışına geri döndüklerinde dahi saklamalıdırlar. Tekrardan aynı araç ile Türkiye’ye gelmeleri durumunda bu Hgs kartlarını kullanmaya devam edebilmektedirler.

Yurtdışındaki Gurbetçilerin Hgs Almamaları Durumunda Cezai İşlem Uygulanmakta Mıdır?

Hgs kartı olmadan geçiş yapan ve bir hafta içerisinde Hgs kart almayan kişilere ceza kesilecektir. Ceza işlemi aracın sahibine uygulanmaktadır. Yani ceza direk olarak aracın sahibine kesilecektir.

Yurtdışındaki Gurbetçiler Hgs Borç Sorgulama İşlemini Nasıl Yapmaktadırlar?

Yurtdışından gelen gurbetçiler kendilerine ait bir Hgs borçlarının olup olmadığını öğrenebilmektedirler. EGM’ye ait siteye giriş yaparak sitede yer alan yabancı plaka borç sorgulama kısmına giriş yapmaları gerekmektedir. Açılan sayfada yer alan plaka, özel plaka kısımlarından birisi tercih edilmelidir. Devamında ise TC kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilmelidir. Son olarak da tescil numarası da girilerek borç sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu sistem sayesinde yurtdışındaki gurbetçiler Hgs sistemine ait bir borcun bulunup bulunmadığını kolaylıkla da öğrenebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Plakadan HGS Sorgulama başlıklı makalemizde HGS, Hgs müşteri hizmetleri ve Plakadan hgs sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir